ASEM

FUT Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

Greft Alımında FUT Yöntemi

Saç köklerinin ense bölgesi gibi saç dökülmesine dirençli bölgeden bant veya şerit halinde alınarak greft alımının yapıldığı FUT yöntemi, günümüzde artık kullanılmamaktadır. FUT Yöntemi’nin tercih edilmeme sebebi ise saç kökü alınan donör bölgeden bir daha saç çıkmamasıdır. Bu nedenle FUT yöntemi, 12 yılı aşkın süredir kliniğimizde kullanılmamaktadır.

Şerit yöntemi olarak da bilinen FUT yöntemi ile greft alımında, donör bölgeden şerit şeklinde deri parçası alınır. Bu deri parçasından greft alımı gerçekleştirilerek saç köklerinin ayrılması işlemi gerçekleştirilir. Alınan greftler planlanan alana ekilerek saç ekim gerçekleştirilir.

Greft Alımında FUT Yöntemi Nasıl Uygulanır?

FUT Yönteminin tercih edilmeme sebepleri; vücuda hasar riskinin FUE Gold yöntemine göre daha yüksek olması, saç kökü alınan donör bölgeden bir daha saç çıkmaması ve ilave tıbbi bir müdahale gerektirmesi gibi durumlardır. FUT yöntemi ile greft alımı bahsedilen dezavantajları nedeniyle artık tercih edilmemektedir.

 

saç ekiminde FUT tekniği

FUT Yöntemi ile Greft Alımının Avantajları

  • Yaklaşık 1500 greftlik bir şerit çok kısa sürede sağlıklı olarak çıkarılabilir.
  • Greft alım işlemi yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

FUT Yöntemi ile Greft Alımının Dezavantajları

  • FUT yöntemi ile greft alımında donör bölgeden şeritle deri parçası alınması nedeniyle operasyon sonrası dikiş atılması gerekmektedir. Bu nedenle saç ekiminden sonra ensede ince bir yara izi kalır.
  • Greft alımının gerçekleştirileceği donör bölgenin görüntüsünde bir sorun olmaması için en fazla 1500 greftten oluşan bir şerit alınabilir.
  • Enfeksiyon, iltihap, kan ve sinir yollarında hasar gibi riskleri FUE Gold yöntemine göre çok daha yüksektir.
  • FUT yöntemi ile greft alımından sonra ilave olarak tıbbi müdahale gerekebilir.

fut tekniği ile saç ekimi